Ekologiczne drukowanie

Wzrastająca świadomość powszechna dotycząca ochrony środowiska i eksploatacji surowców naturalnych przenosi się na różne dziedziny życia społecznego. Coraz więcej ludzi wierzy w możliwości zmiany ogólnych trendów w tej dziedzinie poprzez jednostkowe podejście do ekologicznego trybu życia –  segregowanie odpadów, ograniczanie zużycia energii, aktywność fizyczna, mniejsza emisja spalin. Swoją postawą zachęcasz innych do pójścia w twoje ślady. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek jak można drukować ekologicznie.

 

Wybór odpowiedniej drukarki

Współcześnie wiele producentów sprzętu elektronicznego zaczyna dbać o stosowanie optymalnie wydajnych i nieinwazyjnych środków produkcji. Podczas doboru drukarki powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry jak pobór mocy, jakość i pochodzenie składników, maszyna powinna być odpowiednio dobrana do rodzaju pracy. W mniejszym biurze nie sprawdzi się duże urządzenie wielofunkcyjne przystosowane do tworzenia kilku tysięcy kopii miesięcznie.  Jeśli drukujesz parę razy w miesiącu postaw na mniejszą drukarkę. Wiele urządzeń posiada obecnie tryb niskiego poboru energii, jeśli jednak nie ma takiej opcji, pamiętaj o odłączaniu od źródła zasilania po wykonanej pracy. Dokładnie sprawdzaj każdego producenta pod względem jego szacunku do natury, a także jakości wykonania – urządzenie awaryjne i nadające się do szybkiej wymiany to także dodatkowe śmieci.

 

Rozsądne gospodarowanie drukiem

Pierwsza zasada oszczędności: jeśli nie potrzebujesz, to nie drukuj! Jeśli już upewniłeś się co do konieczności druku, sprawdź dokładnie poprawność dokumentu, żeby nie trzeba było drukować drugi raz. Jeśli masz taką możliwość, używaj druku dwustronnego, w skali roku zapewni nie tylko oszczędność papieru, lecz także pieniędzy. Unikaj także używania druku kolorowego, gdy nie potrzebujesz. Przy większych ilościach możesz zmniejszyć czcionkę i marginesy w celu zmieszczenia się na mniejszej ilości kartek.

 

Recykling

Nadaj nowe życie pozornie już zużytym rzeczom. Zadrukowane kartki możesz używać jako brudnopis lub używać do ponownego druku, jeśli druga strona jest czysta. Jeśli już zostały wykorzystane w maksymalny sposób, nie wyrzucaj ich po prostu do kosza z innymi śmieciami. Makulaturę można wykorzystać ponownie, jest to surowiec wtórny. W przypadku tonerów i tuszy, staraj się kupować takie, które można ponownie napełniać. Zwróć  uwagę także na to, z czego są produkowane. Najlepszym wyborem są te biodegradowalne z biomasy. Zużytych tonerów nie można pod żadnym pozorem wyrzucać do zwykłego kosza! To niebezpieczne dla zdrowia i środowiska, istnieją do tego specjalnie przeznaczone pojemniki.

 

Oszczędność energii i cięcia budżetowe

Jeśli jesteś szefem firmy i posiadasz system druku, powinieneś poinstruować swoich pracowników i przeszkolić ich w zakresie ekonomicznego używania energii. To nie tylko oszczędność dla życia na planecie, ale także dla samej firmy. Te kroki nie zajmują wiele czasu, a mogą przysłużyć się nam wszystkim. Dbając o środowisko, dbasz także o siebie.